tu jesteś: główna / techniki_graficzne / drzeworyt

Drzeworyt

Drzeworyt jest jedną z technik graficznych opartych na druku wypukłym. W technice tej stosuje się drewnianą matrycę, na której odbija się rysunek, a następnie wycina się tło. Wypukłe miejsca pozostawione na matrycy pokrywane są farbą drukarską, a następnie odbijane na papierze.

Wyróżniamy kilka rodzajów drzeworytu. Podział ten wynika m.in. ze sposobu przygotowania matrycy.
- drzeworyt poprzeczny
- drzeworyt wzdłużny
- drzeworyt światłocieniowy
- drzeworyt faksymilowy
- drzeworyt groszkowy
- drzeworyt tonowy

Drzeworyt to jedna z najstarszych technik graficznych. Znany był już w starożytności. Drzeworytu używano do celów dekoracyjnych. W Europie drzeworyt pojawił się w XIV wieku. Wykorzystywano go m.in. do drukowania książek. Jeszcze w XV wieku drzeworyty były jednobarwne. Dopiero od XVI wieku były one kolorowane. Do najwybitniejszych artystów stosujących technikę drzeworytu byli: Albrecht Dürer, Hans Burgkmair, Lukas Cranach Starszy. W późniejszych wiekach technika drzeworytu została odrobinę zapomniana. Zastąpił ją m.in. miedzioryt. Jednak do dziś stosowana jest przez niektórych artystów.Drzeworyt

polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją