tu jesteś: główna / edytor_grafiki

Edytor grafiki

Edytor grafiki - program do tworzenia obrazów za pomoca komputera. W edytorach tych mamy na ogół do dyspozycji trzy podstawowe grupy operacji:
  • Rysowanie odręczne - nazwy operacji w tej grupie często nawiązują do nazw przyborów znanych z życia (ołówek, pędzel, aerograf); umożliwiają one rysowanie za pomocą myszy na ekranie w podobny sposób, jak czynimy to na kartce papieru.
  • Umieszczanie gotowych elementów - w tej grupie znajdują się operacje, które umożliwiają precyzyjne tworzenie różnych figur geometrycznych, gotowych kształtów (np. strzałek, napisów) oraz wstawianie rysunków (tzw. clipartów) z galerii dostępnej w komputerze.
  • Przekształcanie rysunków lub ich fragmentów i zmiana kolorów - w tej grupie znajdują się operacje związane z powielaniem, przenoszeniem, deformowaniem i przekształcaniem fragmentów rysunku oraz wyborem, definiowaniem barw i nadawaniem fragmentom rysunku odpowiednich kolorów.
Tworzenie obrazów barwnych na ekranie monitora (lub telewizora) polega na mieszaniu ze sobą trzech barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Zmieniając nasycenie każdej z nich, uzyskuje się pozostałe kolory. Technika ta jest znana pod nazwą RGB. Skrót ten pochodzi od angielskich słów Red, Green, Blue. Nowe kolory można określać także, podając barwę, jej nasycenie i jaskrawość. Ten sposób definiowania kolorów jest nazywany HSL(B) od angielskich słów Hue (pol. barwa), Saturation (pol. nasycenie), Lightness (Brightness) (pol. jaskrawość). Zmiana jaskrawości odpowiada dodawaniu czerni dla uzyskania innego odcienia.
Edytor grafiki

polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją